Mięśnie brzucha – anatomia

To, co kryje się pod dość ogólnikową nazwą mięśnie brzucha to tak naprawdę kilka rodzajów mięśni. Wszystkie mięśnie brzucha są mięśniami płaskimi.

Wyróżniamy mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne, mięsień poprzeczny oraz mięsień prosty. Od frontu ludzki brzuch nie jest w pełni pokryty tkanką mięśniową – występują w tej okolicy tak zwane kanały, będące jednocześnie punktami o niewielkiej wytrzymałości i sporej podatności na przepuklinę. Za co odpowiedzialne są mięśnie brzucha w pierwszej kolejności? Oprócz tego, że umożliwiają ruch oraz utrzymanie prostych pleców, są kluczowym narządem, dzięki któremu człowiek może oddychać. To właśnie mięśnie pozwalają na kurczenie się oraz rozciąganie ściany brzucha. Wdech w dużej mierze jest wynikiem pracy przepony. Od budowy poszczególnych mięśni zależy to, w jaki sposób najlepiej jest je ćwiczyć. Świetnym rozwiązaniem jest zapoznanie się z treningami polecanymi przez znanych kulturystów oraz ich trenerów. Specjaliści dokładnie orientują się w kwestiach, które dla przeciętnego człowieka, niezbyt wnikliwie obeznanego z anatomią są raczej czarną magią. Warto wiedzieć, jak efektywnie ćwiczyć, gdyż nieprawidłowe ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Popularne brzuszki nie do końca są dobrym sposobem na uzyskanie wyrzeźbionych mięśni, ponieważ w ten sposób można bardzo łatwo uszkodzić sobie kręgosłup. Odpowiednio wytrenowane mięśnie brzucha są nieocenioną pomocą na przykład podczas porodu, poza tym – lepiej chronią narządy wewnętrzne przez urazami.

Zobacz również...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>